Anaeroobne treening: tõhus viis vormi saavutamiseks

Tere tulemast anaeroobset treeningut tutvustavasse artiklisse! Siit leiate põneva viisi, kuidas saada heas vormis. Anaeroobne treening on treening suure intensiivsusega. See aitab kaotada keharasva, tugevdada lihaseid ja kiirendada ainevahetust.

Olulisemad punktid:

  • Anaeroobne treening hõlmab suurt intensiivsust ja lühiajalist tegevust hapnikuvaba tööga lihastega.
  • See suurendab lihasvastupidavust ja jõudu ning toetab keha ainevahetust.
  • Intervall- ja jõutreening on näited anaeroobsest treeningust.
  • Ainevahetus kiireneb pärast trenni, mis aitab põletada rohkem kaloreid.
  • Sel moel treenides paraneb südame tervis ja üldine füüsiline vorm.

Alustage nüüd anaeroobset treeningut, et nautida selle kasulikku mõju vormile ja tervisele!

Mis on anaeroobne treening?

Anaeroobne treening tähendab treenimist suure intensiivsusega. See kestab lühikest aega ja lihased töötavad hapnikuta. Selline treening kasutab energiatootmiseks anaeroobset protsessi. See meetod parandab kiiresti sinu keha füüsist.

See sisaldab mitmeid treeninguid, nagu jõutreeningut. Samuti võib see hõlmata plahvatuslikke harjutusi ja HIIT-i. Anaeroobne tegevus tugevdab lihaseid kiiresti ning tagab suurema vastupidavuse.

Hapnikuvaba treening aitab su lihastel kiiremini areneda. Kuid see nõuab õiget tehnikat ja õiget puhkust. Nii saad vältida vigastusi.

See meetod aitab sul arendada vägevaid lihaseid ja parandada vormi. Pingutus treeningus aitab lihastel kasvada ja tugevduda. Nii saavutad paremaid tulemusi.

Jõutreening on anaeroobse treeningu tähtis osa. See sisaldab harjutusi nagu kükid ja jõutõmbed. Samuti kasutatakse pingile tõstmist ja hantlitega töötamist. Jõutreening aitab tugevdada lihaseid ja parandada vastupidavust. Lisaks seda, see aitab ka luude tervisele ja ennetab vigastusi.

Sporditreenerid ja füsioterapeudid aitavad treeninguid kohandada. Nad saavad seda teha sinu eesmärkide ja võimete järgi. On väga oluline hoida treeningud mitmekülgsed ja varem kokkulepitud taastumisega. Anaeroobne treening aitab parendada tugevust, vastupidavust ja vormi.

Lihasvastupidavuse suurendamine anaeroobse treeninguga

Anaeroobne treening aitab suurendada lihasvastupidavust. Selle alla kuuluvad erinevad harjutused nagu intervalltreening ja hüppetreppide kordamine. Ja loomulikult ka jõutreening.

Intervalltreening

Intervalltreening on üks parimaid meetodeid lihasvastupidavuse arendamiseks. See hõlmab korduvaid harjutusi, mille vahele jäävad lühikesed pausid. Selline treening stimuleeirb lihaseid justkui väljakutseid esitades neile.

Hüppetrepid

Hüppetrepid mõjuvad hästi lihasvastupidavusele. Nad tugevdavad lihaseid üle keha, kui hüppate üles ja alla liikudes. Samuti parandavad nad südame tööd, suurendades vastupidavust.

Jõutreening

Jõutreening on lihasvastupidavuse arendamisel oluline. See hõlmab erinevaid harjutusi, nagu kükk ja tõmme. Need harjutused tugevdavad erinevaid lihasrühmi.

Lihasvastupidavust peaks tõstma kõik, isegi need, kes ei tee sporti. Tugevamad lihased aitavad nii igapäevastes kui ka füüsiliselt raskemates tegevustes. Erinevad treeningud aitavad saavutada nende tugevust ja vastupidavust.

TreeningmeetodKirjeldusEelised
IntervalltreeningLühikesed, kõrge intensiivsusega harjutused koos lühikeste puhkeperioodidegaParandab südame tervist, kiirendab ainevahetust, suurendab lihasvastupidavust
HüppetrepidTõstab keha raskusjõu vastu üles ja langetab seda kontrollitult allaSuurendab vastupidavust ülakehas, alakehas ja südamelihases
JõutreeningTreeningute teostamine jõutreeninguvahenditega nagu hantlid ja kangidSuurendab lihasvastupidavust, tugevust ja suurust

Ainevahetuse kiirendamine anaeroobse treeninguga

Ainevahetuse kiirendamine on tervisele kasulik. Anaeroobne treening aitab suurendada ainevahetust. See aitab ka pärast treeningut kaloreid põletada.

“Ainevahetuse kiirendamine anaeroobse treeninguga saab alguse keha kohanemisest,” rõhutab treeningspetsialist Anna Kask.

Kardiotreeningud, nagu jooks, aitavad ainevahetust kiirendada. Need panevad südame kiiremini lööma ja keha rohkem tööle. See viib ainevahetusprotsesside suurenemiseni.

Miks on kardiotreening oluline ainevahetuse kiirendamiseks?

Kardiotreening kaasab palju lihaseid. See sunnib südant rohkem verd ja hapnikku pumbata. See soodustab ainevahetusprotsesse ja rasvapõletust.

Lihased vajavad intensiivse treeningu ajal palju energiat. See paneb ainevahetuse töötama kiiremini. Efekt võib kesta isegi peale treeningut.

Ainevahetust saab kiirendada ka pärast trenni, puhates. Seega on efekt kasulik ka pärast treeningute tegemist.

Kardiotreeningu tüüpAinevahetuse kiirendamise tulemused
JooksParandab südame tervist ja stimuleerib rasvapõletust
SörkjooksKasvatab kehalist vastupidavust ja kiirendab ainevahetust
RattasõitTugevdab jalalihaseid ja parandab ainevahetust

Vali kardiotreeninguks tegevus, mis sulle meeldib. Nii saad mitte ainult tervislik olla, vaid ka naudid seda.

Anaeroobse treeningu eelised

Anaeroobne treening aitab meil tõsta keha vastupidavust ja üldist tervist. Siit leiame mõned selle kasulikud eelised:

1. Endoteeli funktsiooni parandamine

See treening aitab parandada veresoonte seinte endoteeli. Endoteel kontrollib oluliselt verevoolu ja vererõhku. Tänu treeningule avarduvad veresooned ja vereringe paraneb.

2. Hapniku tarbimise efektiivsuse suurendamine

Treening aitab meil kasutada hapnikku paremini. See tähendab, et suudame tekitada energiat tõhusamalt. Seetõttu suureneb vastupidavus ja suudame kauem treenida ilma väsimuseta.

3. Vererõhu alandamine

Treeningu positiivne mõju vererõhule on tõestatud. Regulaarne liikumine vähendab kõrget vererõhku. See omakorda vähendab ohtu haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse, Eestis levinuim surmapõhjus.

4. Vastupidavustreeningu tulemuslikkuse suurendamine

Anaeroobne treening parandab oluliselt meie vastupidavustreeningu tulemusi. Fookuses peaksid olema tihedad ja intensiivsed treeningud. Sel moel suureneb vastupidavus ja meie võime teha pikemaid ning raskemaid treeninguid.

Eelised:Vastupidavustreening
Parandab endoteeli funktsiooniIncrease endothelial function
Suurendab hapniku tarbimise efektiivsustIncrease oxygen consumption efficiency
Vähendab vererõhkuReduces blood pressure
Suurendab vastupidavustreeningu tulemuslikkustImproves endurance performance

Need eelised teevad anaeroobse treeningu suure vastupidavuse jaoks väga oluliseks. Regulaarne treening tugevdab südame-veresoonkonna süsteemi. See parandab vastupidavust ja aitab üldiselt parema vormi saavutamisel. Seega treenime, et tervemad ja tugevamad olla!

Anaeroobse treeningu soovitatud kestus ja intensiivsus

Igaühele sobiv treeningu kestus ja intensiivsus on erinev. Vali treeningud vastavalt oma eesmärkidele. Erinevad meetodid ja treeningud aitavad saavutada soovitud tulemusi.

HIIT on tuntud anaeroobse treeningu meetod. See viguriga treening koosneb tugevatest harjutustest ja lühikestest pausidest. HIIT treeningud võivad kesta 20 minutit kuni tund.

Jõuharjutused on veel üks hea meetod anaeroobses treeningus. Neil on omad vahvad aja- ja koormuspiirangud. Sellised treeningud kestavad 45 minutit kuni tund.

Soovitatud kestused ja intensiivsused anaeroobse treeningu meetoditele:

TreeningumeetodKestusIntensiivsus
HIIT treening20 minutit kuni 1 tundKõrge intensiivsus intervallide ajal
Jõutreening45 minutit kuni 1 tundKõrge intensiivsus harjutuste ajal

Kuigi me soovitame üldisi treeningukoormusi, mängib suurt rolli igaühe individuaalsus. Treeneriga rääkimine aitab leida just sulle sobiva plaani.

Anaeroobse treeningu ohutus

Anaeroobne treening on tõhus viis vormis püsimiseks. Kuid selle teostamisel on oluline järgida mõistlikku lähenemist. Siin on mõned olulised asjad, mida treenides meeles pidada.

Soojendamine: Enne kui hakata anaeroobset treeningut tegema, on tähtis keha õigesti soojendada. Tee mõni kerge soojendusharjutus, näiteks kerge jooks või venitusharjutused. See aitab vereringet suurendada ja vigastuste ohtu vähendada.

Keha niiskus: Anaeroobse treeningu ajal hakkate rohkem higistama kui tavaliselt. On väga tähtis hoolitseda selle eest, et keha oleks alati piisavalt niiske. Selleks jooge treeningu ajal palju vett ja hoiduge dehüdratsioonist.

Tehnika: Õige tehniline lähenemine on treeningu ohutuse nurgakivi. Küsige oma treenerilt või spetsialistilt nõu, kuidas teha õigeid treeningharjutusi. Oluline on jälgida oma kehaasendit ja pöörata tähelepanu ka hingamistehnikale.

Ülekoormus: Hoiduge ületreenimisest. Kuulake oma keha, eriti kui olete väsinud või tunnete valu. Kui keha vajab puhkust, siis andke endale seda. Treeningu kavandamisel olge realistlik, ärge eeldage endalt võimatut.

Võttes arvesse neid ohutusaspekte, saate nautida anaeroobse treeningu eeliseid. Kuulake alati oma keha ja jälgige tervislikku mõistust. Teie ja teie treener saate koos luua turvalise treeningkava, mis aitab teil tugevaks saada.

Anaeroobse treeningu kombineerimine teiste treeningutega

Anaeroobne treening on tõhus, ent selleks, et saavutada paremaid tulemusi, on hea kombineerida seda teiste treeningutega. Näiteks kardiotreeninguga. See suurendab füüsilist vormi veelgi.

Kardiotreening tõstab südame vastupidavust ja kiirendab ainevahetust. See aitab põletada rohkem kaloreid ja vähendada keharasva. Valikuid on palju, nagu jooksmine, rattasõit või ujumine.

Jõutreening on samuti hea anaeroobse treeninguga kombineerimiseks. See arendab lihasvastupidavust ja toonust. Sobib kasutamiseks vabade raskustega või jõumasinatega.

“Anaeroobne treening on küll tõhus, ent igav üksi tehes. Teisi treeninguid kombineerides on võimalik saavutada paremaid tulemusi ja hoida rutiin huvitavana.” Treener Liina

Proovige kombineerida anaeroobset treeningut erinevate meetoditega, näiteks rühma- või funktsionaalse treeninguga. Oluline on tegevused valida nii, et need oleksid mitmekülgsed ja nauditavad.

Aeroobse treeningu kombineerimine teiste vormidega aitab saavutada eesmärke tõhusamalt. Olge treeningkava kokkupanekul loov ja konsulteerige treeneriga vastavalt oma vajadustele.

Anaeroobse treeningu mõju füüsilisele vormile

Anaeroobne treening aitab parendada füüsilist vormi. See toimib kiirendades ainevahetust kehas.

Kiirem ainevahetus põletab rohkem kaloreid. Nii saate treenides ja isegi pärast seda rohkem rasva põletada.

See on suurepärane uudis kaalu langetajatele ja lihasel kasvatajatele.

Regulaarne anaeroobne treening vähendab keharasva. Kiired ja intensiivsed treeningud aitavad saada saledama keha.

Samuti suurendab see lihasmassi ja parandab lihaste toonust.

Kokkuvõttes, anaeroobne treening on suurepärane üldise vormi jaoks. See lisaks muule ka kiirendab ainevahetust ja vähendab keharasva.

Kui otsite füüsilise vormi parendamise meetodeid, kaaluge seda treeninguvormi. Oluline on kasutada treeneri abi, et teha plaan vastavalt teie eesmärkidele.

Parimate tulemuste saavutamine anaeroobse treeninguga

Parimate tulemusteni jõudmiseks anaeroobse treeninguga, on oluline eesmärgid selgeks mõelda. Sa pead valima õiged meetodid. Kõik ei sobi kõigile, nii et mõtle läbi, kas soovid suuremaid lihaseid, nendest rasva eemaldada või vastupidavust tõsta.

Jõutreening on suurepärane viis lihaste kasvatamiseks. See keskendub keha vastupanuvõime arendamisele. Lihased tugevnevad ja suurenevad. Sa teed harjutusi nagu kükk, surumine ja tõmme, mis panustavad erinevatesse lihasgruppidesse.

HIIT treening on super rasva põletamiseks. Treeningud on lühikesed ja väga intensiivsed. Nende vahele jäävad lühikesed pausid. HIIT tõstab ainevahetust ja aitab põletada rohkem kaloreid pärast treeningut.

Kui tahad teha erinevaid treeninguid, võiksid proovida kombineeritud treeninguid. Need ühendavad erinevaid meetodeid. Näiteks saad teha jõutreeningu ja kohe ka intervalltreeningut. See teeb treeningud huvitavamaks ja aitab saavutada paremaid tulemusi.

Mõeldes, miks sina treenid, vali õiged meetodid. Jõutreening, HIIT ja kombineeritud harjutused on head võimalused astuda edasi anaeroobses treenings.

Kokkuvõte

Anaeroobne treening on suurepärane viis end vormi saada. See aitab lihasi vastupidavaks muuta. Samuti tõstab see ainevahetust ja üldist vormi.

Tegeledes anaeroobse treeninguga, töötatakse intensiivsete harjutustega. Need harjutused pole pikkade vahetega ja teevad tööd hapnikuta. Jõusaalitreening koos teiste meetoditega aitavad jõuda eesmärkideni.

Valige treeningud vastavalt oma eesmärkidele ja olete terve. Anaeroobne treening koos kardio või intervalltreeninguga annab häid tulemusi. Oluline on regulaarsus ja õige rütmi leidmine.

Alustage anaeroobse treeninguga täna ja näete, kuidas keha reageerib. Tugevus kasvab, ainevahetus kiireneb ja vorm paraneb. Oleme siin teid toetamas, haarake võimalusest kinni ja alustage juba täna!

Photo of author

Maria Kuusk